(+48) 602 126 209

Jak żyć z szumami usznymi?

Szumy uszne, które często towarzyszą ubytkowi słuchu to powszechna dolegliwość, z którą boryka się ogromna liczba osób. Szacuje się, że dotyczy ona około 10% populacji dorosłych osób.

Szumy uszne definiuje się jako wrażenie słyszenia dokuczliwych dźwięków , które nie pochodzą z żadnego zewnętrznego źródła. Są one opisywane przez pacjentów jako piski, buczenie, szum. Dolegliwości te mogą występować bez przerwy lub pojawiać się okresowo. Nie są one chorobą ale objawem świadczącym o nieprawidłowym funkcjonowaniu jakiejś części naszego organizmu. Mogą występować w przebiegu wielu chorób ogólnoustrojowych.

Istnieje wiele teorii na temat ich powstania. Mogą być wynikiem długotrwałego narażenia na głośne dźwięki, ale też krótkiego hałasu o dużym natężeniu. Mogą pojawić się po przebytym urazie głowy lub szyi. Często są związane z innymi problemami zdrowotnymi, np. nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Są związane również z długotrwałym przyjmowaniem niektórych leków.

Jak to się dzieje, że słyszymy dźwięki, których nie ma?

Za odbieranie i przesyłanie dalej impulsów dźwiękowych odpowiadają komórki rzęsate w uchu wewnętrznym. Gdy te komórki są uszkodzone, do mózgu mogą być przesyłane nieprawidłowe sygnały i to one właśnie mogą być interpretowane przez mózg jako szumy uszne.

Zazwyczaj szumom usznym towarzyszą problemy ze snem, rozdrażnienie, depresja, stres, trudności z koncentracją. Dolegliwość ta wpływa więc znacząco no jakość życia.

Szumy uszne nigdy nie powstają bez przyczyny, zawsze są sygnałem, że coś w organizmie nie funkcjonuje tak, jak powinno. Mogą one być objawem poważnych chorób i z całą pewnością nie można ich lekceważyć. Dlatego też występowanie szumów usznych wymaga przeprowadzenia dokładnej diagnostyki.

Jakie badania wykonujemy u pacjentów z szumami usznymi?

Przede wszystkim podstawowe badanie laryngologiczne z oceną uszu. Wykonujemy również diagnostykę audiologiczną w celu dokładnej oceny stanu słuchu. Warto też wykonać badania w kierunku chorób ogólnoustrojowych, o których wiemy że w ich przebiegu występują szumy.

Proces leczenia szumów usznych jest trudny i często nie przynosi pożądanych efektów. Wiele spośród aktualnie stosowanych metod nie jest de facto terapią usuwającą szum-stosowane są metody doprowadzające do sytuacji, kiedy pacjent nie zwraca uwagi na szum, przyzwyczaja się do niego.

Co możesz zrobić, by szum w uszach nie przejął kontroli nad Twoim życiem?

Jest na to kilka sposobów. U każdego pacjenta różne techniki mogą okazać się skuteczne. Warto więc je poznać i wypróbować.

-unikanie ciszy- słuchanie muzyki na cichym i średnim poziomie głośności pomoże oderwać myśli od własnego szumu i skupić się na czymś co daje przyjemność;

-generatory szumu białego- to specjalne urządzenia, które emitują dźwięki majce na celu zmniejszenie odbierania szumów usznych;

-aparaty słuchowe- bardzo często szumom usznym towarzyszą różne rodzaje niedosłuchu, w takich sytuacjach warto zaopatrzyć się w urządzenie wzmacniające dźwięki pochodzące z otoczenia. Wówczas własne szumy uszne są mniej dokuczliwe;

-relaskacja, uważność, pozytywne myślenie- są to specjalne ćwiczenia, które pozwalają ograniczyć percepcję szumów usznych; koncentrowanie się na przyjemnych aspektach życia pomaga zapomnieć o szumach;

-właściwe nawyki dotyczące snu- przestrzeganie pory snu i właściwej ilości przesypianych godzin, rezygnacja z obfitych posiłków przed snem;

-i na koniec- zdrowa dieta i aktywność fizyczna- to czynniki które pozytywnie wpływają na wszystkie aspekty naszego życia.

Czy Ciebie również dotyczy problem szumów usznych? Jak sobie z min radzisz?

Umów się

Radzyń Podlaski

Porada Telefoniczna - sprawdź

Gabinet Laryngologiczny i Medycyny Estetycznej ul. Chomiczewskiego 23  

Konsultacje i zabiegi:
tel. +48 602 126 209

Badanie błędnika diagnozujące zawroty głowy (VNG): 
tel. +48 602126209

kontakt: dkotowska@interia.pl

Zapraszam

Gabinet Laryngologiczny i Medycyny Estetycznej

Godziny pracy:

Poniedziałek: 8.00-11.00; 16:00-19:00
Wtorek: 8.00-11.00; 16.00-19.00
Środa: 8.00-15.00
Czwartek- Gabinet nieczynny
Piątek 8.00-11.00; 16.00-19.00
ul. Chomiczewskiego 23
Radzyń Podlaski 21-300
(+48) 602 126 209
dkotowska@interia.pl