Wczesne objawy nowotworów głowy i szyi
Statystyki mówią, że na nowotwór złośliwy zachoruje w ciągu swojego życia co czwarty Polak. Rak stanowi drugą przyczynę zgonów w krajach rozwiniętych, także w Polsce. Przerażające, prawda?
Czy możemy coś zrobić, by zminimalizować skutki choroby nowotworowej i wyjść z niej cało? Podstawą sukcesu jest wczesne rozpoznanie choroby. Chorzy z nowotworami wykrytymi we wcześniejszych stopniach zaawansowania mają istotnie większe szanse na wyleczenie. Warunkiem sukcesu jest zachowanie tzw. „czujności onkologicznej”, która powinna obowiązywać zarówno społeczeństwo, jak i lekarzy. Dla pacjentów wyraża się ona znajomością podstawowych objawów choroby nowotworowej i natychmiastowym zgłaszaniem się do lekarza w wypadku wystąpienie niepokojących symptomów.
Jakie są wczesne objawy nowotworów w obrębie głowy i szyi?
JAMA USTNA
Rak jamy ustnej jest 7 najczęściej występującym nowotworem w populacji męskiej. Rozwojowi jego sprzyja palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Co może nasunąć podejrzenie nowotworu?
-owrzodzenia niegojące się dłużej niż 2 tygodnie;
-trwałe zmiany koloru błony śluzowej;
-zmiany o nieregularnej powierzchni, podkrwawiające.
Dolegliwości, jakie mogą występować to;
-ból;
-uczucie drętwienia w jamie ustnej;
-ślinotok;
– nieprzyjemny zapach z ust.
KRTAŃ
Rak krtani jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w obrębie głowy i szyi. Objawy, które mogą nasuwać podejrzenie tego nowotworu, zwłaszcza u osób palących papierosy to:
– chrypka utrzymująca się ponad 1 miesiąc;
– uczucie przeszkody przy połykaniu;
-zachłystywanie się;
– krew w plwocinie.
SKÓRA
Wydaje się,że nowotwory skóry są proste do zdiagnozowania przez to, że są łatwo dostępne. Jednak czasami pacjenci zgłaszają się ze znacznie zaawansowanymi zmianami. Na co należy zwracać uwagę? Przede wszystkim na podkrwawiające, długo gojące się owrzodzenia. W przypadku czerniaka zwykle guz powstaje z istniejącego wcześniej znamienia barwnikowego. Objawami sugerującymi przemianę złośliwą są:
-zwiększenie powierzchni znamienia;
-uwypuklenie;
-zmiana zabarwienia;
-powstanie guzków satelitarnych w okolicy zmiany;
-powiększenie regionalnych węzłów chłonnych.
ZATOKI
Najczęstszym umiejscowieniem raka zatok obocznych nosa jest zatoka szczękowa (rzadziej – zatoka sitowa, sporadycznie – zatoka czołowa lub klinowa). W przypadku raka zatok obocznych nosa objawy wczesne nie występują lub są niespecyficzne i zwykle zbliżone do dolegliwości obserwowanych w przebiegu przewlekłego zapalenia zatok, co jest skutkiem uwarunkowań anatomicznych (wolne przestrzenie powietrzne umożliwiające przez długi czas bezobjawowy wzrost nowotworu). Rozpoznanie raka zatok obocznych nosa we wczesnym stopniu zaawansowania należy do rzadkości. Objawy – np. krwawienie z nosa, obturacja jamy nosa, samoistny ból, deformacja kości twarzoczaszki, zaburzenie widzenia lub ubytek neurologiczny – świadczą o znacznym zaawansowaniu miejscowym.
SZYJA
Na szyi mogą być zlokalizowane różne zmiany nowotworowe. Najczęściej są to guzy ślinianek, węzłów chłonnych, przerzuty innych nowotworów w szyjnych węzłach chłonnych. Niepokojącym objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę jest pojawienie się pojedynczego lub kilku guzków w zakresie szyi. Zmienione przerzutowo węzły chłonne mają twardą konsystencję i początkowo są przesuwalne względem skóry i podłoża. W przypadkach nie poddawanych leczeniu stopniowa progresja przerzutów w węzłach chłonnych skutkuje naciekaniem skóry i tkanki podskórnej oraz unieruchomieniem pakietu węzłowego względem sąsiadujących tkanek. Może pojawiać się objaw rozmiękania zmian, który jest wtórny do cech rozpadu w obrębie przerzutowo zmienionego węzła.
Podstawowym objawem raka dużych gruczołów ślinowych jest wystąpienie niebolesnego guza w okolicy podżuchwowej lub przedusznej, który zwykle powiększa się stosunkowo wolno. W przebiegu raków ślinianki przyusznej może dochodzić do częściowego lub całkowitego porażenia nerwu twarzowego, co świadczy o znacznym zaawansowaniu nowotworu.